Thanks to all who participated in the Beehive Brewoff.

There were 408 entries judged and 455 registered participants, judges, and stewards.

Best of Show – Beer

PlaceBrewer(s)Entry NameStyleClub
1stSteve MogaThe State Of Helles4C: Helles Bock
2ndMike HahnOlde Stumblebutt17B: Old AleZZHOPS
3rdJared YoungYES (Young’s Extra Special)11C: Strong Bitter

Winning Entries

Table 1: 01 - American Beer 01 A,C,D (1001) (11 entries)

1stBryan GordonFirst Summer Ale1C: Cream Ale
2ndMarty MillerEl Dorado Gold1D: American Wheat Beer
3rdBryan GordonAmerican Hef1D: American Wheat Beer

Table 2: 02 - Pale Lagers and Pilsners 02B, 03A&B, 05D (1001) (10 entries)

1stMarty MillerPaw Print Pils3B: Czech Premium Pale Lager
2ndBrian McKrayCzech This Out3B: Czech Premium Pale Lager
3rdPatrick BourqueLeaf On The Wind Pils5D: German Pils

Table 3: 03 - Dark Lagers 02C&D, 08A&B (0701) (7 entries)

1stBecky PetersonDark Mexican Lager2C: International Dark Lager
2ndErnie SmithTar Baby8B: Schwarzbier
3rdDavo MahaffeyMunich Dunkel 88A: Munich Dunkel

Table 4: 04 - Pale Malty Euro Lagers 04A,B,C (0601) (6 entries)

1stSteve MogaThe State Of Helles4C: Helles Bock
2ndPat WinslowOne Eyed Jackson4B: Festbier
3rdConor PapineauMunich Helles4A: Munich Helles

Table 5: 05 - Pale Bitter Euro Beer 05B&C (0801) (8 entries)

1stErnie SmithStinger Kolsch5B: Kolsch
2ndBecky PetersonTorrey Kolsch5B: Kolsch
3rdThomas McdonaldJahrein Lager5C: German Exportbier

Table 6: 06 - Amber & Strong Euro Lagers (1302) (13 entries)

1stConor PapineauDoppelbock9A: Doppelbock
2ndDavo MahaffeyKyle’s Memorial Brew9C: Baltic Porter
3rdRodney KibzeyBacon Cigar6B: Rauchbier

Table 7: 07 - German Wheat 10A,B,C (0901) (9 entries)

1stZach BarrowsHeavy Hefe10C: Weizenbock
2ndKirk HofelingSankt Nikolaus Weizenbock10C: Weizenbock
3rdMarty MillerHo Lotta Hefe10A: Weissbier

Table 8: 08 - English Bitters 11A,B,C (1001) (10 entries)

1stJared YoungYES (Young’s Extra Special)11C: Strong Bitter
2ndKyle CallisterBest Bitter 11B: Best Bitter
3rdJared YoungBitter Exit11B: Best Bitter

Table 9: 09 - Brown English Beer 13A,B,C (1001) (10 entries)

1stJared YoungPistol Porter13C: English Porter
2ndBrad Julian
Co-Brewer: Trevor Allphin
Laban’s Resurrection13C: English Porter
3rdMarty MillerLayin’ Down Some Brown13B: English Brown Ale

Table 10: 10 - Scottish & British Strong Ale 14B,C & 17B,C (1001) (10 entries)

1stMike HahnOlde Stumblebutt17B: Old Ale
2ndZachary Belles
Co-Brewer: Alan Maschek
Skydog17B: Old Ale
3rdDaniel ChristensenFat Bastard Scottish Ale17C: Wee Heavy

Table 11: 11 - English Golden & American Blonde 12A & 18A (0801) (8 entries)

1stDave Anderson
Co-Brewer: Dave (Scott) Anderson
Dave Dave Blonde Ale18A: Blonde Ale
2ndJared YoungStormborn12A: English Golden Ale
3rdDave Anderson
Co-Brewer: Dave (Scott) Anderson
Rocket Surgeon Summer Ale12A: English Golden Ale

Table 12: 12 - Irish Beer 15A,B,C (0901) (9 entries)

1stTravis BuckleyThe Name’s Murphy15B: Irish Stout
2ndThomas ClementsMolly Malone’s Irish Red Ale15A: Irish Red Ale
3rdKlayton Weybright
Co-Brewer: Derek Schelske
O’Malleys Red Beer’d15A: Irish Red Ale

Table 13: 13 - Dark British Beer 16A,B,D (1202) (12 entries)

1stLee HedgmonSweet Sadie The Goat Stout16A: Sweet Stout
2ndKyle Cummings
Co-Brewer: April Idle
Bean Whole Breakfast Stout16A: Sweet Stout
3rdThomas ClementsSummit Run Stout16B: Oatmeal Stout

Table 14: 14 - Strong Ale, Barleywine & Wheatwine 17A,D 22B,C,D (1402) (17 entries)

1stKlayton Weybright
Co-Brewer: Derek Schelske
Double Red Warrior22B: American Strong Ale
2ndSean LandisOld Prophet Barley Wine22C: American Barleywine
3rdJared YoungYES17A: English Strong Ale

Table 15: 15 - American Pale Ale 18B (1702) (17 entries)

1stCody McKendrickOut Of This Galaxy Pale Ale18B: American Pale Ale
2ndBrian McKrayChinook Me Softly18B: American Pale Ale
3rdPatrick BourqueBlunderbuss Pale18B: American Pale Ale

Table 16: 16 - American Amber and Brown (1101) (11 entries)

1stDaniel ChristensenBitchin Brown19C: American Brown Ale
2ndSean MeeganOdie-Licious Ale19A: American Amber Ale

Table 17: 17 - American Porter and Stout 20A,C (0901) (9 entries)

1stMichael JohnsonRIS20C: Imperial Stout
2ndChris DetrickJack Mormon Imperial Stout20C: Imperial Stout
3rdMarty MillerPortly Pug Porter20A: American Porter

Table 18: 18 - American & English IPA (2403) (24 entries)

1stConor Papineau
Co-Brewer: Maddison Cassita
Call Of Duty In Space IPA21A: American IPA
2ndDave Anderson
Co-Brewer: Dave (Scott) Anderson
Rising Temper IPA21A: American IPA
3rdChris DetrickDouble 69 IPA21A: American IPA

Table 19: 19 - Specialty IPA 21B (1502) (15 entries)

1stChris Detrick
Co-Brewer: Nils Imboden, Rafael Delgado
KyePa21B: Specialty IPA
2ndRodney KibzeyBlackened Hops21B: Specialty IPA
3rdKyle Cummings
Co-Brewer: April Idle
Walter Wit White IPA21B: Specialty IPA

Table 20: 20 - Double IPA 22A (0701) (7 entries)

1stChris Detrick
Co-Brewer: Nils Imboden
Sip Of Sol22A: Double IPA
2ndZachary BellesFluff22A: Double IPA
3rdPatrick BourquePliny The Cloner22A: Double IPA

Table 21: 21 - Euro Sour Ale 23A,B,C,D,F (1702) (17 entries)

1stRob RutledgeThree Flanders Reds23B: Flanders Red Ale
2ndDallas BarlowApricot Lambic23F: Fruit Lambic
3rdDean VolungisYoung Lambic23D: Lambic

Table 22: 22 - Biere de Garde & Saison 24C & 25B (2103) (20 entries)

1stDavid BakerSalted Rhubarb Saison25B: Saison
2ndRafe SykesJohny Joe Saison 25B: Saison
3rdMichael JohnsonSaison25B: Saison

Table 23: 23 - Belgian Ale & Trappist Single 24A,B 25A 26A (0901) (9 entries)

1stZachary BellesDon’t Touch My Blonde25A: Belgian Blond Ale
2ndChad HopinsMonk’s26A: Trappist Single
3rdChris ThackerayMore Wit24A: Witbier

Table 24: 24 - Strong Belgian & Trappist 25C 26C,D (1402) (14 entries)

1stJay HydrenGolden Chalice Trappist Ale25C: Belgian Golden Strong Ale
2ndCort SessionsConviction26D: Belgian Dark Strong Ale
3rdAngelo ScribellitoTripel Play26C: Belgian Tripel

Table 25: 25 - American Wild Ale 28A,B,C (2103) (21 entries)

1stJerry McphieBiere De Garde With Blak Italian Plum On Oak28C: Wild Specialty Beer
2ndKyle Callister
Co-Brewer: Lauter Day Brewers Club Beer
Consecration Clone28C: Wild Specialty Beer
3rdZach AdamsOnly In My Double Mind28A: Brett Beer

Table 26: 26 - Fruit Beer 29A,B,C (2103) (21 entries)

1stMark Imre
Co-Brewer: Kate Austin
Open Saison29B: Fruit and Spice Beer
2ndChris Pasko
Co-Brewer: Wendy Smith
Saison Finale29A: Fruit Beer
3rdBrandon HolladayCWMA29A: Fruit Beer

Table 27: 27 - Spiced Beer 30A,B,C (1902) (19 entries)

1stJohn Hill
Co-Brewer: Kip Bowen
Jalepeno Cream Ale30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer
2ndMichael JohnsonTripel With Juniper Berries And Spruce Tips30C: Winter Seasonal Beer
3rdRob RutledgeMy Milk Stout Brings All The Boys To The Yard30A: Spice, Herb, or Vegetable Beer

Table 28: 28 - Alternative Fermentables 31A,B (0501) (5 entries)

1stJerry McphieEnglish Strong With Treacle, And Buckwheat Honey31B: Alternative Sugar Beer
2ndChad HopinsStrawberry (Gluten-Free)31B: Alternative Sugar Beer
3rdJim ReedWheatwine With Wildflower Honey31B: Alternative Sugar Beer

Table 29: 29 - Smoked & Wood-Aged Beer 32A,B 33A,B (2403) (24 entries)

1stRob RutledgeRob’s Smoke & Wood II32B: Specialty Smoked Beer
2ndDallas Barlow
Co-Brewer: Mike Johnson
Mike Johnson’s Barrel Project33B: Specialty Wood-Aged Beer
3rdJerry McphieBelgian Gold Oak33A: Wood-Aged Beer

Table 30: 30 - Historical & Specialty Beer 27A 34A,C (0901) (9 entries)

1stRob RutledgeMolly Pitcher Lager27A: Historical Beer
2ndDean VolungisGose27A: Historical Beer
3rdPaul EngelmanApple Ale34C: Experimental Beer

Table 31: 31 - Cider and Perry C1 & C2 (0801) (8 entries)

1stLennie MahlerHungry For Apples?C1A: New World Cider
2ndCody McKendrick
Co-Brewer: Gretchen Pernichele
Sweet Frost CiderC1A: New World Cider
3rdAlun ThomasScrumpers PerryC1E: Traditional Perry

Table 32: 32 - Mead M1, M2, M3 & M4 (1902) (18 entries)

1stRick Sorensen
Co-Brewer: Chris Cope
Orange BlossomsM1B: Semi-Sweet Mead
2ndRobert ClinganMarks Original Orange Blossom Mead M1B: Semi-Sweet Mead
3rdDallas BarlowHigh Mountain MeadM1C: Sweet Mead